Městský obvod Plzeň 3

Reakce na článek v Plzeňském deníku

REAKCE PANA STAROSTY JIŘÍHO STROBACHA NA TENTO DOPIS


Vážená paní Smutná,

dovoluji si reagovat na Váš dopis, který jste zaslala do redakce Plzeňského deníku. Považuji za svoji povinnost se vyjádřit k Vašemu názoru, který samozřejmě plně respektuji, ale obsahuje řadu neúplných údajů a ty bych rád uvedl na pravou míru.
V první řadě bych se chtěl pozastavit u Vašeho přirovnání skvrňanského sídliště s „plzeňskou popelkou“. Skvrňany jsou sice od centra města poněkud odříznuté, ale rozhodně si nemyslím, že by byly opomíjeny. Náš obvod každý rok do plánu investicí zahrnuje několik bodů, které se týkají právě Skvrňan. V uplynulých letech jsme například zrekonstruovali vnitroblok Karla Steinera a U Alberta, přibyla parkoviště v ulici Nade Mží a Terezie Brzkové, nebo dětská hřiště, a v neposlední řadě jsme v Předních Skvrňanech v roce 2010 otevřeli novou cyklostezku s in-line dráhou. A opomenout bych neměl také moderní atletický stadion, který se momentálně buduje a měl by být dostavěn v červnu příštího roku. Také se snažíme skvrňanským obyvatelům zpestřit volný čas pořádáním akcí, jako například posezení u táboráku s muzikou nebo promenádní koncerty.
Útvar koncepce a rozvoje města Plzně vytvořil plán na revitalizaci sídliště Skvrňany, podle kterého nyní postupuje městský investor a Správa veřejného statku města Plzně a pomáhá také Městský obvod Plzeň 3.
Stavba západního obchvatu není jen otázkou poslední doby, je to projekt se zhruba dvacetiletou historií. Původně měla trasa vést přes Lábkovu ulici, ale po dlouhých debatách právě s obyvateli Skvrňan na veřejných schůzích se odhlasovalo posunutí silnice přes Slovanské údolí. Konkrétní místo se tedy určilo na základě podnětů a přání občanů ještě za dobu starosty Bohumila Kulhánka.
Obchvat je projektován jako nejekologičtější možné řešení, které přírodu a obyvatele zatíží zcela minimálně. Zklidní se provoz ve městě, ubyde nákladních aut. Silnice bude bez křižovatek i světelných signalizací, a proto z automobilů nebude unikat tolik škodlivých zplodin. Most bude navíc umístěn zhruba v velké výšce.
Na soukromé pozemky (pole), o kterých píšete, se bude moci pohodlně projít třemi podchody nebo přes plánovanou lávku, kterou uvádíte jako jedinou možnost.
Problematiku provozu kamionové dopravy na silnici na Křimice chceme řešit příslušnost k vyhlášení nízkoemisních zón v některých ulicích na území našeho obvodu. Problémem ale je, že ne všude je k dispozici jiná objízdná trasa. Nejdříve tedy musíme některé objízdné trasy jako například zmiňovaný obchvat vybudovat a pak na ně tuto dopravu odklonit.
Nakonec si ještě dovolím pár slov k Vašim výtkám ohledně zimní údržby. V několika posledních letech probíhá zimní údržba v celém obvodu standartním způsobem dle schváleného operačního plánu zimní údržby. Dle sledovaného vývoje počasí se volí způsob zásahu, tedy buď pouze mechanické odstraňování, posyp inertním materiálem, v případě hrozby náledí i solí. Tento postup je naprosto standardní a naprosto identicky například se sídlištěm Bory. Všechny trasy zimní údržby jsou zaznamenávány, a je tak úplný přehled o údržbě každé ulice. Tím nejdůležitějším jsou ale včasné podněty občanů, na které v danou chvíli můžeme reagovat a situaci řešit.
Závěrem bych Vás rád ubezpečil, že pokud si budete chtít jakékoliv další informace doplnit nebo ověřit, můžete se kdykoliv obrátit na pracovníky našeho úřadu, případně i na mě.

Jiří Strobach
starosta

Poslední aktualizace: 1. 11. 2023, Bauerová Lucie