Reakce na článek v Plzeňském deníku

REAKCE PANA STAROSTY JIŘÍHO STROBACHA NA TENTO DOPIS


Vážená paní Smutná,

dovoluji si reagovat na Váš dopis, který jste zaslala do redakce Plzeňského deníku. Považuji za svoji povinnost se vyjádřit k Vašemu názoru, který samozřejmě plně respektuji, ale obsahuje řadu neúplných údajů a ty bych rád uvedl na pravou míru.
V první řadě bych se chtěl pozastavit u Vašeho přirovnání skvrňanského sídliště s „plzeňskou popelkou“. Skvrňany jsou sice od centra města poněkud odříznuté, ale rozhodně si nemyslím, že by byly opomíjeny. Náš obvod každý rok do plánu investicí zahrnuje několik bodů, které se týkají právě Skvrňan. V uplynulých letech jsme například zrekonstruovali vnitroblok Karla Steinera a U Alberta, přibyla parkoviště v ulici Nade Mží a Terezie Brzkové, nebo dětská hřiště, a v neposlední řadě jsme v Předních Skvrňanech v roce 2010 otevřeli novou cyklostezku s in-line dráhou. A opomenout bych neměl také moderní atletický stadion, který se momentálně buduje a měl by být dostavěn v červnu příštího roku. Také se snažíme skvrňanským obyvatelům zpestřit volný čas pořádáním akcí, jako například posezení u táboráku s muzikou nebo promenádní koncerty.
Útvar koncepce a rozvoje města Plzně vytvořil plán na revitalizaci sídliště Skvrňany, podle kterého nyní postupuje městský investor a Správa veřejného statku města Plzně a pomáhá také Městský obvod Plzeň 3.
Stavba západního obchvatu není jen otázkou poslední doby, je to projekt se zhruba dvacetiletou historií. Původně měla trasa vést přes Lábkovu ulici, ale po dlouhých debatách právě s obyvateli Skvrňan na veřejných schůzích se odhlasovalo posunutí silnice přes Slovanské údolí. Konkrétní místo se tedy určilo na základě podnětů a přání občanů ještě za dobu starosty Bohumila Kulhánka.
Obchvat je projektován jako nejekologičtější možné řešení, které přírodu a obyvatele zatíží zcela minimálně. Zklidní se provoz ve městě, ubyde nákladních aut. Silnice bude bez křižovatek i světelných signalizací, a proto z automobilů nebude unikat tolik škodlivých zplodin. Most bude navíc umístěn zhruba v velké výšce.
Na soukromé pozemky (pole), o kterých píšete, se bude moci pohodlně projít třemi podchody nebo přes plánovanou lávku, kterou uvádíte jako jedinou možnost.
Problematiku provozu kamionové dopravy na silnici na Křimice chceme řešit příslušnost k vyhlášení nízkoemisních zón v některých ulicích na území našeho obvodu. Problémem ale je, že ne všude je k dispozici jiná objízdná trasa. Nejdříve tedy musíme některé objízdné trasy jako například zmiňovaný obchvat vybudovat a pak na ně tuto dopravu odklonit.
Nakonec si ještě dovolím pár slov k Vašim výtkám ohledně zimní údržby. V několika posledních letech probíhá zimní údržba v celém obvodu standartním způsobem dle schváleného operačního plánu zimní údržby. Dle sledovaného vývoje počasí se volí způsob zásahu, tedy buď pouze mechanické odstraňování, posyp inertním materiálem, v případě hrozby náledí i solí. Tento postup je naprosto standardní a naprosto identicky například se sídlištěm Bory. Všechny trasy zimní údržby jsou zaznamenávány, a je tak úplný přehled o údržbě každé ulice. Tím nejdůležitějším jsou ale včasné podněty občanů, na které v danou chvíli můžeme reagovat a situaci řešit.
Závěrem bych Vás rád ubezpečil, že pokud si budete chtít jakékoliv další informace doplnit nebo ověřit, můžete se kdykoliv obrátit na pracovníky našeho úřadu, případně i na mě.

Jiří Strobach
starosta

DNE 1. ŘÍJNA 2012 BYL VE VYDÁNÍ PLZEŇSKÉHO DENÍKU ZVEŘEJNĚN DOPIS OD OBYVATELKY SKVRŇAN

Stavba západního obchvatu potvrzuje, že skvrňanské sídliště je plzeňskou popelkou

Žiji v zadních Skvrňanech, v části sídliště, která byla postupně postavena jako družstevní byty.
Bydlím tedy právě v místech, kde nová silnice spojí Borská pole s Lochotínem. Povede jen několik málo metrů od obytných domů, a co více – přes Slovanské údolí bude vystavěn most překlenující jak toto údolí, tak železniční trať vedoucí na Domažlice. Lidé žijící v domech vedle budovaného obchvatu, budou mít skutečně úchvatný pohled z okna na auta a kamiony jezdící po mostě a zbudovaném obchvatu. Bude jistě lepší a zdravější z okna se nedívat a hlavně okno neotvírat!
Tento schválený obchvat s mostem přes Slovanské údolí zásadním způsobem přetne pole, která jsou za sídlištěm, a prakticky znemožní přístup do jediné odpočinkové zóny, která je v těchto končinách lidem ze sídliště dostupná. Z tohoto sídliště totiž mnoho úniků není. Je sevřeno na jedné straně tratí na Domažlice a silnicí na Vejprnice, na straně druhé tratí na Cheb a silnicí na Křimice. Pokud se chcete jít v zadních Skvrňanech projít, je pole jedinou možností, kam se vydat.
Z projektu vyplývá, že přes toto velkolepé dopravní dílo povede v podstatě jen jeden mostík (přechod) hned v sídlišti, v místech, kde dnes vede cesta k zahradám a chatám. Tento mostík – jediná možnost, jak se dostat na pole zcela odříznutá západním obchvatem, bude tedy sloužit jako přejezd přes čtyřproudovou silnici k zahradám i jako jediná přístupová cesta na pole pro pěší. S jinými alternativami, jak překonat při cestě na pole překážku v podobě čtyřproudové silnice se jménem západní obchvat, projekt nepočítá.
Kam budou lidé žijící v zadních Skvrňanech chodit na procházku? Podél západního obchvatu Plzně, kde se jim zbudují cyklostezky? Budou dýchat plnými doušky zplodiny z kamionů a osobních aut jezdících po západním obchvatu nonstop v obou směrech? Nebo se půjdou projít po silnici na Vejprnice, po které již dnes jezdí jako šílení řidiči s kamiony a ohrožují svou bezohlednou jízdou životy lidí jedoucích po této silnici v osobních autech, a to jen proto, že za jízdu po této silnici neplatí, kdežto na dálnici by platili? Nebo se půjdeme projít po silnici na Křimice ?
Pokud lidé vyrazí na procházku do Slovanského údolí, jako chodník pro pěší a jako cyklostezka (3 v 1) dlouhá cca 2 km, která navíc bude začínat pod mostem postaveným v rámci západního obchvatu přes žel. trať a Slovanské údolí a končit pod železničním mostem na chebské trati v předních Skvrňanech. To bude skutečně zdravá, hodnotná a dlouhá procházka. Snad se mi podařilo vám nastínit, jaké možnosti mají lidé v zadních Skvrňanech, když si řeknou: půjdeme se projít.
Ano, je to tak. Jediné místo vhodné na procházky je pole a na tomto místě se postaví okruh Plzně.
Posudek, že stavba západního obchvatu nebude mít dopad na životní prostředí sousedního sídliště ani dopad na obyvatele, mě udivuje.
Každý laik ví, že v této oblasti vane celý rok vítr západních směrů. Je skutečně raritou, pokud fouká z východu. Veškeré zplodiny, které se na této komunikaci vytvoří, odnese západní vítr na sídliště.
Snad bych dokázala pochopit, že tato silnice povede v tak těsné blízkosti sídliště, kdyby neexistovala jiná možnost,kde obchvat postavit. Ale ta existuje, protože tato silnice se mohla vést v polích ve vzdálenosti od jednoho do několika kilometrů od sídliště. Místa je na těchto polích dost. A most před údolí se mohl vystavět v dostatečné vzdálenosti od paneláků. Nechápu ani to, proč plzeňští radní nepřemýšlejí jako politici v jiných zemích nebo městech a nesnaží se chránit plzeňské ovzduší tím, že podobné komunikace povedou co možná nejdále od zástavby.
Nezbývá mi nic jiného než si myslet, že těm, kdo o osudu tohoto sídliště rozhodovali a rozhodli, na lidech, kteří zde žijí, naprosto nezáleží. Jsou jim lhostejní.
Skvrňanské sídliště (mám na mysli jeho svépomocí postavenou část) je popelkou mezi ostatními částmi Plzně.
Chodníky a silnice se tady v zimě léta neupravovaly. Když napadne sníh, je tu na silnicích i chodnících docela pěkná „klouzačka“. Působením slunce sníh přes den taje, večer zmrzne a ráno je ze silnice a chodníků kluziště. Poslední dvě zimy se asi radní městského obvodu 3, do jejichž kompetence tato oblast patří, zřejmě probudili ze spánku. Začali na naše chodníky posílat upravenou multikáru, která sníh neodhrne, ale pěkně ho uhladí, takže stačí opravdu jen chvilka slunce k vytvoření ledovky.
Koncem zimy 2011 si zřejmě někdo z radních povšiml i téměř celou zimu přítomné ledovky, a tak nám chodníky pěkně nasolili. Pro změnu takovým způsobem,že se po nich nedalo chodit. Kdybych nevěděla, že pozemky, na nichž jsou tyto domy, patří městu, myslela bych si, že nepatří nikomu. Tak skvěle jsou totiž udržovány a opravovány. Plzeňský obvod 3 nás zřejmě trestá za to, že jsme si před více než 30 roky tyto domy za své peníze a vlastní dvouletou prací svépomocně postavili. Možná to odpovědní radní berou jako trest za to, že jsme nečekali, až nám stát přidělí státní byt a stavěli jsme sami.
Celých 30 let, co v tomto sídlišti bydlím, se lidem slibovalo, že se upraví Slovanské údolí jako odpočinková zóna. To, jak dnes Slovanské údolí vypadá, je ve světle těchto slibů úsměvné.
Jediným kladem tohoto sídliště bylo celá léta to, že vedle domu byla pole a že z nich foukal čistý vzduch bez zplodin. Tuto jedinou výhodu jste lidem výstavbou západního obchvatu vzali a nenabízíte jim za ni absolutně nic jiného, co by mohlo být vnímáno pozitivně.
Existuje vůbec možnost, jak zmírnit naprosto negativní dopad, který bude mít západní obchvat na sídliště Skvrňany?

Jana Smutná, Plzeň¬Skvrňany