Městský obvod Plzeň 3
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduNa Borech začne kácení, pajasany nahradí po dokončení stavby jilmy

Na Borech začne kácení, pajasany nahradí po dokončení stavby jilmy

Každý strom je důležitý a víme, že jejich kácení vždy vyvolává velké emoce. Někdy ale není jiná možnost.

Obyvatelé části Bor v blízkosti Fakultní nemocnice se dlouhodobě potýkají s obrovským nedostatkem parkovacích míst. Ulevit by jim mohlo 52 nových parkovacích stání, které vzniknou v podélném pruhu v ulici Edvarda Beneše.
Stavbu by stromy v dobrém stavu rozhodně nepřestály, jejich kořenový systém je zde narušený již nyní, stromy pomalu odcházejí a odborníci proto rozhodli, že je lepší pajasany žlaznaté vykácet.

Dřeviny v ulici Edvarda Beneše jsou jednoho druhu, ale různé velikosti a věkové kategorie. Jedná se o invazivní stromy pocházející z Asie, které se vyznačují rychlým růstem. V důsledku toho je jejich dřevo velmi měkké a křehké, navíc má tento druh velkou náchylnost k uhnívání kořenového systému, proto se tyto stromy starší 35 let doporučuje v městském prostředí kácet. Kořeny jsou rovněž poničené sítěmi v zemi a solí ze zimní údržby.

Jedinci v ulici Edvarda Beneše jsou podle vyjádření odborníků už za horizontem svého vývoje a jsou na nich patrné známky postupného odcházení, prosychá jim koruna a výrazně praská borka. Největším nebezpečím je ale kořenová hniloba, která je zde patrná z přítomnosti dřevokazných hub.

Výměnu této aleje doporučili posuzující odborníci již v roce 2018. Stavení úpravy nyní poskytnou vhodnou příležitost pro přípravu co největšího prokořeňovacího prostoru pro nové stromy.

Kácení se týká 21 stromů, pět se podaří zachovat. Po dokončení stavebních prací se odstraněné pajasany nahradí novými stromy, konkrétně 31 jilmy, které budou se svým novým kořenovým systémem lépe vyhovovat. Tím se obnoví původní rozsah aleje, která čítala 36 stromů, šest stromů muselo být kvůli špatnému stavu odstraněno již dříve.

Kácení, které provádí odborná firma se všemi platnými povoleními, začne kvůli dodržení doby vegetačního klidu už v sobotu 11. března. Dokončeno by mělo být o týden později. Samotná stavba parkovacích stání se začne realizovat od 1. července 2023, hotovo by mělo být do konce tohoto roku.

Harmonogram kácení: 
- Sobota 11.3. 8:30 zahájení kácení. Bude se kácet úsek od Stehlíkovy ulice po Dobrovskou (úsek bez trolejí).
- Pondělí 13.3. 8:30 dokončení předchozího úseku + stromy mimo trolejové vedení.
- Středa 15.3. podle stavu kácení – případné dokončení předchozích úseků.
- Sobota 18.3. se podle podmínek Dopravních podniků bude kácet zbývající úsek s trolejovým vedením.

                            

 

 

Poslední aktualizace: 15. 3. 2023, Michaela Adámková


COVID-19