Městský obvod Plzeň 3
Úvod Život v obvodu Aktuálně z obvodu Ztracené věci si majitelé vyzvednou jen…

Ztracené věci si majitelé vyzvednou jen výjimečně

Oddělení ztrát a nálezů, které sídlí v budově Úřadu městského obvodu Plzeň 3, zaevidovalo v loňském roce celkem 582 položek. Jen 90 z nich se však šťastně vrátilo původnímu majiteli.

Celoměstskou agendou ztrát a nálezů je pověřen Odbor vnitřních věcí centrálního plzeňského obvodu. Nalezené věci z celé Plzně na úřad odevzdává Městská policie Plzeň, Policie ČR, Dopravní podniky města Plzně, České dráhy a v neposlední řadě také občané. Policie ČR mimo to předává i předměty pocházející z trestné činnosti, u nichž nebyl zjištěn majitel.

„Ročně je v evidenci zhruba 600 ztrát a nálezů. V roce 2011 to bylo 582 předmětů, předloni 615,“ prozradil starosta třetího Plzeňského obvodu Jiří Strobach a dodal: „Jen 90 věcí si ale majitelé během loňska ve stanovené lhůtě vyzvedli.“

Nakládání s nalezenými věcmi upravuje zákon, ale i směrnice Magistrátu města Plzně pro „Nakládání s movitými nalezenými věcmi neživými“.

„Každý předmět je zaevidován do knihy ztrát a nálezů jako ´záznam o nálezu´, kde se uvede stručný popis nalezené věci, místo a den nálezu. Všechny takto zaevidované předměty jsou uschovány na našem úřadě pod dobu šesti měsíců. Po tuto dobu se o ně může občan přihlásit,“ vysvětlila Eva Hošková z ÚMO Plzeň 3, která agendu spravuje.

Pokud tak majitel neučiní, přecházejí nalezené věci po uplynutí lhůty šesti měsíců do vlastnictví obce. Po ukončení zákonné lhůty v souladu s vydanou směrnicí MMP dochází k likvidaci věcí, které nemají žádnou hodnotu, to znamená, že jsou nefunkční či nesplňují hygienické podmínky. Ostatní předměty jsou předány na HOSP odboru MMP k dalšímu postupu.

„Mezi nejčastější nálezy patří deštníky, hodinky, prázdné peněženky, jízdní kola, mobilní telefony, osobní doklady, klíče nebo brýle. Máme ale například i poznávací značky, reklamní tabule nebo golfové hole,“ vyjmenoval místostarosta obvodu Radislav Neubauer.

Pokud jde o nalezené osobní doklady, ze kterých lze zjistit trvalé bydliště jejich majitele, je písemně vyzván, aby se dostavil k jejich převzetí. Neučiní-li tak nebo se z dokladů nedá zjistit bydliště, odesílají se ve lhůtě do 1 měsíce příslušným orgánům, které je vydaly. Jde-li o doklady cizích státních příslušníků, zasílají se na Cizineckou polici.

Vrakoviště

 

Poslední aktualizace: 30. 10. 2023, Bauerová Lucie