Trojka uctila památku armádního generála Heliodora Píky
Dnes je to přesně 75 let, kdy byl popraven armádní generál, hrdina druhé světové války, Heliodor Píka. Ve vykonstruovaném procesu byl za špionáž a vlastizradu odsouzen k trestu smrti oběšením. Jeho památku uctilo vedení třetího městského obvodu u pamětní desky, která se nachází na budově věznice Bory. Právě v jejím areálu byl 21. června 1949 trest vykonán.
Pietního aktu se účastnil starosta MO Plzeň 3 David Procházka, 1. místostarosta Pavel Šrámek a místostarosta Ondřej Ženíšek.
Heliodor Píka byl popraven, ačkoliv za druhé světové války zachránil spoustu životů českých uprchlíků, internovaných zajatců a československých Židů. Zproštěn viny byl teprve v roce 1968.
Rozsudek smrti si ve skutečnosti vysloužil za to, že byl během druhé světové války náčelníkem československé vojenské mise v Sovětském svazu. Tam prosazoval politiku londýnské exilové vlády Edvarda Beneše, a tak se dostával do konfliktů se sovětskými orgány i s vedením československé komunistické strany sídlícím během války v Moskvě. O fungování sovětských tajných služeb a o plánech sovětského vedení věděl příliš mnoho…
Píka se stal jediným vězněm, který byl popravený přímo v areálu věznice na Borech. Jeho ostatky navíc nesměly být vydané jeho rodině a byly převezeny do Patologického ústavu v Plzni ke zpopelnění. Zdejší vlastenci však tělo nabalzamovali a uložili k pozdějšímu řádnému obřadu. Zpopelněný byl tehdy místo něj jiný zesnulý. Politická situace se ale stále neměnila, a tak bylo tělo generála Píky zpopelněno kvůli obavám z odhalení. Kde je jeho popel na plzeňském hřbitově vlastně uložený, není zcela jasné do dnešních dnů.
Čest jeho památce.