Školka na sídlišti pořídila dětem slepičky
Odkud se berou vajíčka, jak kokrhá kohout nebo co jí slepice? To všechno už děti ze 70. mateřské školy v plzeňských Skvrňanech vědí. Vedení mateřinky jim totiž v rámci projetu s názvem Chovat a chápat pořídilo čtyři slepičky hedvábničky a jednoho kohouta. A už brzy přibyde i automatická líheň.
Hedvábničky jsou pro tento účel ideální, slípka nelétá, nehrabe jako ostatní plemena slepic, má klidnou povahu a nechá se snadno ochočit.

„Je to skvělý nápad, děti ze skvrňanského sídliště se tak tím nejkrásnějším způsobem naučí péči o zvířata a dozví se také, jak to v přírodě funguje,“ chválí iniciativu 70. MŠ Pavel Šrámek, 1. místostarosta třetího městského obvodu.
Podle ředitele mateřinky Oskara Arceho, chápou děti vše lépe, když to vidí na vlastní oči a jsou toho součástí. „Pro mnohé z nich je to první setkání s domácí drůbeží vůbec. Našich pět tříd se bude postupně v péči o slepičky po týdnech střídat. To znamená, že jim vybírají vajíčka, čistí kurník i výběh, krmí je, ale také se s nimi mazlí. Každá třída si také jednu slepičku pojmenuje, už nyní máme kohouta Kurta a slepičku Vločku, ostatní zatím na svá jména čekají. Se starostí o drůbež dětem také pomáhá naše zahradnice Janička,“ uvádí ředitel 70. MŠ v Plzni Oskar Arce a děkuje obvodu za podporu při realizaci projektu.

Školka získala na svůj záměr dotaci z Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně ve výši 54 tisíc korun. Z toho zhruba 45 tisíc již vyčerpala, ze zbylých peněz pořídí automatickou líheň. „Děti tak uvidí, jak se kuřátka líhnou a rostou,“ dodává ředitel. Do projektu jsou v rámci spolupráce pozváni také studenti ze Západočeské univerzity v Plzni, podoba spolupráce je zatím v jednání.
Na projektu se podíleli také rodiče a prarodiče dětí ze 70. MŠ, kteří stavěli kurník a výběh pro slepičky. „Je moc hezké vidět, jak se na ně každé ráno chodí s hrdostí dívat, a jak si děti vypráví, že tenhle plot pomáhal stavět tatínek nebo dědeček,“ říká Oskar Arce.
„Tak až půjdete Waltrovou ulicí kolem naší mateřinky, nedivte se, když uprostřed sídliště uslyšíte kokrhání kohouta a mrkněte na slepičky za plotem,“ dodává Pavel Šrámek.
