Plzeň uctila památku obětí heydrichiády
Za pomoc Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, zaplatili životem. Památku dvanácti obětí takzvané heydrichiády uctili představitelé města, městských obvodů a další vzácní hosté dnes, 13. června, v areálu Armádní střelnice v Plzni Lobzích. Právě na tomto místě bylo dvanáct občanů z Plzně a okolí v období druhého stanného práva od 28. května do 15. června 1942 popraveno nacistickými okupanty.
Za třetí městský obvod uctili památku obětí starosta David Procházka, 1. místostarosta Pavel Šrámek a místostarosta Ondřej Ženíšek. "Dnešní pietní akt doprovodila zvuková kulisa trénujících sportovních střelců. O to byla připomínka tohoto smutného, 81. výročí, autentičtější. Při představě, co výstřely na této střelnici znamenaly v době druhé světové války, dodnes mrazí," uvedl David Procházka.
Květiny u plastiky připomínající události z tohoto období položil také primátor Plzně Roman Zarzycký.
Životem zaplatila celá rodina železničního penzisty Václava Stehlíka, která poskytla Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi první úkryt. Dále nacisté v Lobzích zastřelili Aloise Vágnera a Josefa Paška z Krašovic, kteří ukrývali střelné zbraně. Popraven byl také strojvůdce Rudolf Šváb za schvalování atentátu. Za stejné provinění a tajný poslech zahraničního rozhlasu zde byli popraveni Václav Cafourek a jeho osmnáctiletá neteř Blažena Fenclová z Třemošné. Dvanáctou obětí byl tulák Josef Vilde, jenž byl bez řádného procesu a soudu popraven.
"Odboj, který představovala vrcholná akce atentát na Heydricha, byl z hlediska Mezinárodního pohledu na Českou republiku považovaný jako důkaz toho, že ČR stojí na straně spojenců, nikoli na straně Hitlera. Lidem, kteří se atentátu zúčastnili, jsem vděčný za to, že nás během světové války přiblížili ke spojencům a tím pádem na západ," doplnil 1. místostarosta centrálního obvodu Pavel Šrámek.