Kameny zmizelých připomínají osudy plzeňských židovských rodin
Museli opustit své domovy, projít peklem a už se nikdy nevrátili. Nyní osud pěti členů plzeňské židovské rodiny Löwidtových, kteří zahynuli během holokaustu, připomíná pět kamenů umístěných v chodníku v Riegrově ulici před domem číslo 18, kde rodina žila.
Z rodiny Löwidtových přežila dcera Hana narozená v roce 1929, byla osvobozena v koncentračním táboře Osvětim. Do Plzně nyní přijela uctít památku svých předků její dcera a další příbuzní z Velké Británie a Německa.
Kameny zmizelých jsou v Plzni s přestávkou pokládány od roku 2012 do chodníků u domů, v nichž žili před násilným sestěhováním či odsunem do koncentračních táborů plzeňští Židé. V uplynulých letech zde byly položeny na 49 místech a připomínají 107 obětí holokaustu. Ve dnech 18. a 19. října jich přibude dalších 29 na osmi místech Plzně.
Slavnostního zahájení letošního pokládání Stolpersteine se mimo jiné účastnil primátor města Plzně Roman Zarzycký nebo radní Eliška Bartáková a za třetí městský obvod položil růži jeho starosta. "Sklopit hlavu a pohledem na kameny se jmény nevinných lidí uctít jejich památku, je to nejmenší, co můžeme udělat. Nesmíme nikdy zapomenout, připomínáním těchto událostí můžeme přispět k tomu, aby se hrůzná historie neopakovala," uvedl David Procházka.
Foto: Plzen.eu