Městský obvod Plzeň 3
Úvod Život v obvodu Aktuálně z obvodu 95 let tělovýchovy na Nové Hospodě

95 let tělovýchovy na Nové Hospodě

Sokolský tělocvičný spolek byl na Nové Hospodě založen v lednu 1919 a v zápětí v květnu stejného roku zde vznikla i Dělnická tělovýchovná jednota. DTJ a Sokol tehdy v podstatě vznikaly jako konkurenční organizace, ale jak čas ukázal, konkrétně na Nové Hospodě fungovaly na bázi dobré a oběma spolkům prospěšné spolupráci. Zejména ve společenské oblasti se oba spolky doplňovaly a jejich společné úsilí bylo také upřeno na získání vhodných prostor k pravidelnému cvičení. Již v roce 1921 se podařilo získat vhodné pozemky, na kterých byly později postaveny Sokolovna a Lidový dům. První valná hromada v nové budově Sokolovny se uskutečnila 23. ledna 1927. Na jaře 1928 byly zahájeny práce na přístavbě tělocvičny a 19. května 1929 proběhlo její slavnostní otevření. Druhá světová válka sice tělovýchovu a činnosti podobných spolků omezila, ale život nezastavila. V poválečném období pak došlo k několika zásadním změnám, které ovlivnily do jisté míry i činnost tělovýchovného hnutí. Důležité pro budoucnost jednoty bylo to, že její vedení se snažilo o udržení provozu Sokolovny a zachování činnosti oddílů. A tak například v roce 1974 byly zkolaudovány nová klubovna, šatny a sociální zařízení. V roce 1976 začali sportovci využívat nové antukové kurty, kluziště s umělým osvětlením, hřiště pro národní házenou. V roce 1987 byla zahájena stavba šaten, které se nakonec podařilo dokončit a uvést do provozu až po roce 1989. Po roce 1989 došlo v tělovýchovném hnutí k dalším změnám. DTJ svoji činnost již neobnovila a tak na Nové Hospodě zůstala naše tělocvičná jednota jako jediná společenská organizace, která zajišťuje sportovní, kulturní i společenskou činnost, zaměřenou především pro místní občany a také na organizaci náplně volného času dětí a mládeže.

Zakládající členové

Velmi dobrých výsledků dosahovali i sportovci jednoty. Jako první na Nové Hospodě začínali již v roce 1926 muži gymnasté a také ženy měly svá skupinová vystoupení. Až v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století se začal hrát volejbal, později národní házená a nohejbal a v období po roce 1990 se na Nové Hospodě hrál i fotbal. V té době začínal být zejména mezi mladými velice oblíben futsal neboli malý fotbal. Díky futsalu se v té době o Nové Hospodě vědělo dokonce i v zahraničí, v Belgii nebo ve Francii. Nelze nepřipomenout, že v tělocvičně se také boxovalo a hrál se zde i kulečník. Dobré podmínky pro cvičení v Sokolovně měly i ženy a děti. Jejich cvičební hodiny byly velice oblíbené. Oblíbené byly také turistické akce. Nejprve krátké vycházky po nejbližším okolí, později i náročnější akce třeba celý týden ve slovenských horách.

V současné době dosahují asi nejlepších výsledků oddíly nohejbalu a stolního tenisu. Oba hrají krajský přebor. Aktivní jsou také ženy. Jejich cvičení v tělocvičně probíhají pravidelně dvakrát v týdnu stejně jako cvičení dětí a rodičů s dětmi. Tělocvična je tak využita prakticky celý týden. Ženy jsou vůbec velice aktivní i mimo tělocvičnu. Pořádají pravidelné vyjížďky na kolech do okolí Plzně nebo využívají asfaltové povrchy chodníků v okolí ke kondičním jízdám na in-line bruslích. Stejně jako naši předchůdci, i my se snažíme pro své členy i pro návštěvníky areálu připravovat co nejlepší podmínky nejen ke sportovnímu vyžití, ale také k rekreaci, relaxaci i zábavě. Na zahradě byla obnovena většina nábytku a také herních prvků dětského hřiště. Právě to je při pěkném počasí doslova v obležení. Také cyklisté jsou u nás vítáni. Nezapomínáme však ani na interiéry Sokolovny. Postupně jsme zrekonstruovali šatnu, klubovnu a zbudovali WC pro vozíčkáře. Také restaurace se dočkala kompletní rekonstrukce od kuchyně až po nový stylový interiér lokálu a nekuřácký salonek s herním koutkem pro děti. Před několika lety se podařilo zrealizovat poměrně velkou investiční akci. Na místě bývalého nevyužívaného hřiště jsme vybudovali dva nové tenisové kurty s umělým povrchem a v loňském roce jsme k tomu přidali asfaltový okruh pro in-line bruslaře a v zadní části areálu letos připravujeme k otevření tzv. adrenalinové centrum, které je určené těm náctiletým. Děti, pro které jsme před několika lety budovali dětské hřiště, poněkud povyrostly a teď již vyhledávají trochu jiné herní prvky. Nové centrum v zadním traktu areálu by pro ně mělo být tím správným místem k vyřádění. Je třeba také připomenout, že všechny tyto venkovní prostory, tj. zahrada, dětské hřiště, adrenalinové centrum a in-line dráha jsou veřejnosti volně přístupné a vstup na ně a jejich využívání je zcela zdarma. Ostatní sportoviště jsou zdarma pouze pro aktivní členy našich sportovních oddílů. Veřejnost si je však může výhodně pronajmout. Například pronájem tenisového kurtu s umělým povrchem stojí pouhých 100,- Kč za hodinu.

Současná podoba areálu na Nové Hospodě

Všechno co se nám v poslední době podařilo, bylo možné zrealizovat díky finanční pomoci od MO Plzeň 3, Města Plzeň a také díky dárcovskému programu Prazdroj lidem. A právě o výši příspěvku od Prazdroje rozhodovala veřejnost a hlasy našich příznivců. Právě jim patří velké poděkování. Všichni členové i příznivci jednoty si dobře uvědomujeme, že naši předchůdci začínali téměř s holýma rukama, ale s obrovským nadšením a odhodláním. My jsme po nich zdědili tyto hodnoty a máme povinnost je spravovat, zvelebovat a zachovat je pro ty, kteří přijdou po nás.

František Herajt, místostarosta TJ Sokol Plzeň – Nová Hospoda

www.nova-hospoda.cz

Poslední aktualizace: 30. 10. 2023, Bauerová Lucie