Městský obvod Plzeň 3

Sociální pohřby

Počet sociálních pohřbů narůstá

O více než sto procent narostl počet sociálních pohřbů na území centrálního obvodu Plzeň 3 oproti roku 2006. Důvodem je pravděpodobně zrušení příspěvku na pohřeb.

Do konce roku 2007 stát přispíval fyzické osobě, která vypravovala pohřeb, pěti tisíci korunami. K 1. lednu roku 2008 byl tento příspěvek zrušen. Od té doby začal také počet těchto sociálních pohřbů narůstat. Zatím co v roce 2006 jich bylo jen 10 o dva roky už jich bylo 23 a letos už obvod financoval téměř stejný počet sociálních pohřbů. 

„Jako obvod máme ze zákona povinnost zajistit pohřeb v případě, že se do 96 hodin od úmrtí  k zesnulému nepřihlásí nikdo, kdo by pohřeb vypravil,“ říká starosta obvodu Jiří Strobach a upřesňuje, že povinnost informovat příslušnou obec nebo obvod o tom, že se k zesnulému nikdo nepřihlásil, má právnická osoba, u níž se tělo nachází. „V případě našeho obvodu tuto zprávu dostáváme nejčastěji od Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Plzni nebo od Šiklova patologicko-anatomického ústavu Fakultní nemocnice v Plzni,“  upřesňuje starosta.

Letos centrální obvod za sociální pohřby  zaplatil už přes sto tisíc korun. Ze zkušenosti obvodu vyplývá, že se většinou jedná o zesnulé ze sociálně slabších vrstev, často bezdomovce. Počet cizinců, kterým byl vypraven sociální pohřeb, není vysoký, ročně jde o dva až čtyři cizí státní příslušníky.

Stalo se také ale například, že obvod musel vypravit sociální pohřeb zesnulému, jehož rodina žila právě v cizině, takže se o jeho úmrtí nemohla včas dozvědět. Příbuzní z toho byli smutní, vyzvedli si urnu s ostatky a náklady na pohřeb zaplatili.

Poslední aktualizace: 30. 10. 2023, Hodek Vilém, Bc.