Městský obvod Plzeň 3
Úvod Život v obvodu Aktuálně z obvodu Slavnosti svobody zahájily pietní akty,…

Slavnosti svobody zahájily pietní akty, promluvili při nich potomci veteránů

Slavnosti svobody v Plzni odstartovaly v pátek 5. května pietními akty na Chodském náměstí, v Husově ulici a u pomníku generála George S. Pattona pod Velkým divadlem. Přítomni byli i příbuzní amerických a belgických veteránů, kteří před 78 lety osvobozovali Plzeň, někteří z nich měli u památníků krátké proslovy. Potomci veteránů vnímají plzeňské oslavy jako velmi osobní a emotivní, jsou podle nich příležitostí k připomenutí příběhů jejich otců.

                             

                             

                              

Pietních aktů se za MO Plzeň 3 zúčastnil (zleva) místostarosta Ondřej Ženíšek, starosta David Procházka, I. místostarosta Pavel Šrámek a místostarosta Ladislav Nový

 

Zástupci města Plzně společně s příbuznými veteránů položili květiny nejprve v pátek dopoledne u pomníku 2. pěší divize Americké armády na Chodském náměstí. Na vzpomínkovém setkání promluvil Tom Duncan, syn zesnulého veterána Jamese H. Duncana a také Chris Ingram, vnuk zesnulého člena 2. pěší divize Armády Spojených států amerických Earla Ingrama. Chris Ingram připomněl, že se jeho dědeček do Plzně velmi rád vracel a popisoval, jak těžká cesta během války do západočeské metropole vedla. „Vyprávěl, jak se vylodili na pláži Omaha ve Francii a postupovali přes Německo, až do Plzně. Vždy říkal, že měl štěstí, že se dostal až sem, na rozdíl od dalších statisíců vojáků, kteří v tvrdých bojích padli. Na květnové dny roku 1945, které tu prožil, velice rád vzpomínal,“ sdělil mimo jiné Chris Ingram.

                               

                              

                              

U památníku 16. obrněné divize v Husově ulici promluvila Kathleen Hoffman, dcera jednoho z amerických veteránů. „Jsme moc rádi, že jsme opět v Plzni, já a můj manžel. Vždy, když jsme zde, když stojíme u tohoto našeho nejoblíbenějšího památníku, cítím se stejně. Je to památník, který připomíná nejen mého otce, Charlese Lemmonse, jenž sloužil jako příslušník vojenské policie, ale připomíná i všechny další muže sloužící u 16. obrněné divize. Během těch let jsme se já a můj muž setkali se stovkami příslušníků oné divize. Všichni byli hrdi na to, že když je vlast povolala, tak šli do zbraně,“ uvedla Kathleen Hoffman, která se letos účastní Slavností svobody v Plzni už po deváté.

                               

                               

                               

„Pro mě osobně je to vždy velmi osobní a emoční záležitost chodit po stejné dlažbě nebo po stejné ulici, po jaké se před 78 roky pohybovaly jednotky 16. obrněné divize, v neděli 6. května 1945. Myslím na tátu a říkám si, že bych mu ráda řekla: ‚Tati, věříš tomu, že jsme tady?‘ Pak se tomu zasměju, ale v duchu vím, že má velkou radost z toho, že tu opravdu stojím,“ dodala.

V Husově ulici byly položeny květiny i u pomníku československých vojáků bojujících na západní frontě v letech 1940–1945.

                                               

                                                     

                              

Osvobození Plzně si představitelé města a hosté připomněli také u památníku generála George S. Pattona, k němuž strážníci městské policie položili květiny.

                               

                               

                                  

                               

Zástupci plzeňského centrálního obvodu také uctili památku válečných obětí na náměstí Míru u Památníku bojovníků a obětí světových válek.

Text: Barbora Hájková, MMP

Poslední aktualizace: 30. 10. 2023, Knotek Miroslav