Plzeň si připomněla transporty Židů do Terezína
Osudy plzeňských Židů, kteří se nikdy nevrátili z koncentračních táborů domů, i těch, kteří hrůzné svědectví o nich po návratu podali, si v neděli připomněla řada významných osobností ve Staré Synagoze v Plzni.
Pietním shromážděním a modlitbou za oběti holokaustu tak vzpomněli a uctili památku těch, kteří před dvaaosmdesáti lety museli odjet třemi transporty z Plzně do ghetta Terezín.
Proslovy doprovázely promítané fotografie deportovaných Židů. Za třetí městský obvod se piety zúčastnil starosta David Procházka. Vzpomněl na teprve patnáctiletého Plzeňana Hanuše Josefa Treichlingera, představitele hlavní role v dětské opeře Brundibár, která měla v letech 1943 a 1944 celkem 55 repríz v terezínském ghettu.
Komorní dílo židovského skladatele Hanse Krásy proslulo jako hudební symbol holocaustu a ve světě je nejznámější operou pro děti. „Její hlavní hvězda, Hanuš, byl 16. října 1944 deportován do Osvětimi, kde byl ihned usmrcen v plynové komoře,“ připomněl starosta ve svém proslovu. Společně s dalšími přítomnými pak také zapálil svíčku v Zahradě vzpomínek, kde jsou kameny se jmény obětí.