Pamětní deska zdobí někdejší bydliště statečného odbojáře
Tragický osud plzeňského odbojáře podplukovníka Jaroslava Weidmanna i jeho manželky a dcery od 11. listopadu připomíná pamětní deska umístěná na domu v Dobrovského 8 v Plzni na Borech. Právě tam statečný důstojník se svojí rodinou žil, než si pro něj přišlo gestapo. Za svoji odbojovou činnost byl Weidmann popravený za Heydrichiády na dnes již zcela zapomenuté střelnici ve Vejprnicích u Plzně. Jeho manželku Ludmilu a dceru Milenu zavraždili nacisté ze msty v koncentračním táboře Osvětim.
Slavnostního představení pamětní desky, nad kterou převzal záštitu Plzeňský kraj a Městský obvod Plzeň 3, se zúčastnila celá řada osobností. Květiny přišli položit náměstek hejtmana Petr Vanka, radní Plzeňského kraje Libor Picka, starosta MO Plzeň 3 David Procházka,1, místostarosta MO Plzeň 3 Pavel Šrámek, místostarosta Ondřej Ženíšek a náměstek primátora města Plzně Aleš Tolar. Dále zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu Bojovníků za svobodu, Klubu třetí armády Plzeň a Dcer 50. let.
Centrální obvod také přispěl na tisk brožur, které mapují život pplk. Jaroslava Weidmana a události, které vedly k jeho popravě. Autorem a iniciátorem celé akce je publicista a historik Zdeněk Roučka. „Je důležité připomenout si osud tohoto hrdiny. Postavil se Němcům na odpor, nestál stranou a obětoval svůj život. V činžovním domě na Borech bydlela rodina Weidmannových osm let, podplukovník sloužil 23 let jako voják v Plzni,“ uvedl u příležitosti slavnostního odhalení pamětní desky Zdeněk Roučka.
"Podobné příběhy je potřeba si neustále připomínat, protože jak již řekl Winston Churchill: Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost," uvedl při slavnostním projevu starosta David Procházka.
Pplk. Jaroslav Weidmann.