Městský obvod Plzeň 3
Úvod Život v obvodu Aktuálně z obvodu Jak vybrat správný tábor?

Jak vybrat správný tábor?

Léto se blíží a vy už zajísté máte alespoň malé ponětí co bude vaše dítě během dvou vysněných měsíců dělat. Jedním z nejčastějších řešení jsou tábory. Ale nabídka táborů je velmi široká, stále se rozšiřuje a není vůbec jednoduché najít ten správný, který si vaše dítě skutečně užije.

Můžete si vybrat z táborů v budovách, stanových, putovních, dvoutýdenních, třítýdenních, umělecky nebo sportovně zaměřených. Stále populárnější novinkou jsou také tábory příměstské, kde děti tráví celý den ale na večer se vrací domů. Organizátorů je nepočítaně, tradiční organizace i nové společnosti. Jak se v tomto množství vůbec orientovat a jak vlastně vybrat ten správný tábor pro své dítě? Zde je několik zásad, které byste si měli jako rodiče položit, když tábor vybíráte.

Bezpečnost tábora, organizace a kvalitní vedoucí

Bezpečnost na prvním místě a u táborů především. Správný tábor je nahlášený na příslušnou hygienickou stanici, místním zdravotnickém zařízení a také na obecním úřadě. Každý tábor by měl dobře sestavený řád, který chápou a dodržují jak vedoucí, tak děti.

Organizátor by za dobu svého působení měl mít reference a jedná-li se o novou organizaci, je třeba se podívat na předchozí činnost organizátora. Mezi tradiční organizátory dětských táborů patří například Junák.
Zodpovědní a proškolení vedoucí dbají o bezpečnost dětí při všech táborových činnostech a ideálně mají za sebou už několik akcí pro děti nebo působení ve volnočasové organizaci pro mládež.
Na co se můžete hlavního vedoucího zeptat? Třeba na zkušenosti vedoucích, kolik dětí připadá na jednoho instruktora nebo případné řešení nouzových situací (výpadek elektřiny, přívalové deště, silná bouře). Nebojte se také popovídat si s jednotlivými instuktory, vedoucí tábora by tuto možnost měl poskytnout.

Kolik tábor stojí

Cena tábora by neměla být rozhodujícím kritériem pro jeho výběr. Těžko se hledá cena průměrná, je třeba zvážit program, délku, lokalitu a ubytování. Cena by ale měla být stanovena tak, aby děti ani rodiče neměli další výdaje, kromě kapesné určeného pro potřeby dětí. Případné doplatky za vstupné nebo půjčování sportovních potřeb může tábor prodražit. Je takoé dobré vědět, zda cena obsahuje pojištění a jaký je jeho rozsah.

Jak vidíte, porovnat ceny jednotlivých táborů není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejdůležitější by pro vás měla být informace, zda je inzerovaná cena tábora konečná, nebo zda vás čekají další výdaje s táborem spojené. Hlavního vedoucího se zeptejte, jestli je cena konečná a není třeba dalších příplatků.

Program

Tábor bez programu je jako postel bez matrace. Program správného tábora by měl být především dětem blízký, malý sportovec z dramatického tábora nadšený nebude. Většina táborů ale nemá program tak úzce zaměřený a v takových případech by měl program být různorodý aby zaujal všechny přítomné děti. Ideální je skloubení duševní i fyzického vývoje skrze pohyb, fyzické hry a kreativní aktivity. Důležitý je důraz na možnost seberealizace dětí.
Programem správného tábora se prolíná celotáborová hra, jejíž motivace ovlivňuje celý tábor - program i veškeré táborové dění. Námět CTH je většinou patrný již z názvu tábora.
Nebojte se hlavního vedoucího zeptat na podrobnosti k programu, filosofii tábora, jeho denní řád nebo náměty některých her. Jistě vám na vaše otázky rád odpoví.

Příměstský tábor Plzně pořádá například skautské středisko STŘELA, více na www.primestkyplzen.cz.

Příměstské tábory se sportovním zaměřením probíhají také ve Škodalandu.

Foto a text: Jakub Václavovič

Poslední aktualizace: 30. 10. 2023, Bauerová Lucie