Agentura Ulice loni zlikvidovala přes 800 odhozených stříkaček
Sběr a likvidace pohozených stříkaček
Terénní program občanského sdružení Ulice - Agentura sociální práce provádí terénní sociální práci u osob závislých na nelegálních návykových látkách a v oblasti pouliční, klubové a privátní prostituce. Tyto osoby podporuje ve snižování rizik jejich způsobu života, a tím přispívá i k ochraně veřejného zdraví. Ta spočívá především v eliminaci výskytu a šíření infekčních chorob, osvětě klientů a ohrožené populace, či ve sběru pohozeného injekčního materiálu.
Kromě kontaktování cílové skupiny se program zaměřuje i na monitoring problematických lokalit. Jedná se o veřejná prostranství, kde se často pohybují uživatelé drog a kde dochází k aplikaci nelegálních návykových látek. Mimo toho, že pracovníci docházejí do obecně známých rizikových oblastí ve městě a prostřednictvím monitoringu nalézají místa nová, jsou schopni také reagovat na telefonáty občanů či podněty městské protidrogové koordinátorky a kolegů z jiných organizací. Jedná se především o místa na území Městského obvodu Plzeň 3, například Centrální autobusové nádraží, sociálně vyloučená lokalita Plac, oblast Jižního Předměstí či ulici Domažlickou.
Ilustrační fotografie (Ulice)
V roce 2009 se organizace zapojila do projektu Bezpečné město, jehož garantem je Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně. Cílem projektu je zlepšení bezpečnostní situace na území města Plzně a zvýšení pocitu bezpečí občanů v Plzni. Jedním ze způsobů, jak se Terénní program Ulice do tohoto projektu zapojil, je i sběr použitého injekčního materiálu na území města Plzně.
Během roku 2012 Terénní program Ulice na veřejných prostranstvích města Plzeň našel a bezpečně zlikvidoval celkem 809 použitých injekčních stříkaček.
Nejvíce postiženými prostory v tomto ohledu byly Domažlická ulice, která je spojována s pouliční prostitucí (202 nalezených stříkaček), sociálně vyloučená lokalita Plac a její bezprostřední okolí (186 nalezených stříkaček), okolí Mikulášského náměstí (121 nalezených stříkaček) a Centrální autobusové nádraží s přilehlým parkem na náměstí Emila Škody (110 nalezených stříkaček).
Pracovník Ulice sbírá injekční stříkačku
Sběr a likvidaci nalezených stříkaček považuje Ulice - Agentura sociální práce, o. s. za důležitou činnost ze dvou hlavních důvodů. Prvním je oblast ochrany veřejného zdraví, neboť o takovouto stříkačku se může kdokoliv poranit a hrozí pak riziko přenosu jedné z infekčních chorob. Nejčastěji se jedná o jednotlivé typy žloutenek či virus HIV. Druhým důvodem ke sběru je pocit bezpečí obyvatel města. Procházet denně kolem stříkaček zvyšuje v lidech obavy, pocity nejistoty a celkově nedůvěru k životu ve městě. Čistými ulicemi naopak dáváme lidem najevo, že otázka bezpečnosti dané instituce zajímá a že nevhodné chování se zde neděje bez odezvy.
Pokud člověk nalezne pohozenou stříkačku, neměl by s ní sám manipulovat, ale doporučujeme zavolat Městskou policii na číslo 156, popřípadě zmiňovaný Terénní program Ulice (telefon:720 587 053) či organizaci Point 14, jež se sběrem stříkaček také zabývá (telefon: 777 570 659). Obě organizace pracují od pondělí do pátku, během víkendu je lepší volat Městkou policii.
Chce-li případný nálezce stříkačku zlikvidovat sám, měl by dodržovat alespoň základní pravidla bezpečné manipulace. To znamená, nesahat na ní holýma rukama, ale využít například papírový kapesník či igelitový pytlík. Vždy uchopit stříkačku za plastový píst, nikdy v blízkosti jehly samotné. Pokud možno vložit dále stříkačku do plastové lahve či plechovky od nápoje, a to hrotem dolů. Láhev či plechovkou pak doporučujeme naplocho sešlápnout a následně vyhodit do odpadkového koše či popelnice se směsným odpadem. Pokud člověk nemá po ruce lahev ani plechovku, je možné vyhodit stříkačku do popelnice přímo. V takovém případě však vzniká riziko poranění těch, kteří s odpadem dále přijdou do kontaktu. Je proto jednodušší zavolat odborníky, kteří jsou vybaveni přenosnými kontejnery na infekční odpad, pinzetami, rukavicemi a desinfekčním roztokem. Infekční odpad pak pracovníci odváží do spalovny k bezpečné likvidaci. Ulice – Agentura sociální práce, o. s. pálí dovezený infekční materiál zdarma díky sponzorství akciové společnosti SITA CZ.
Pracovnice Ulice likviduje injekční stříkačku
V případě, že dojde k nešťastné události a člověk se o stříkačku na veřejném prostranství poraní, doporučuje Státní zdravotnický ústav následující postup. Po píchnutí nechte ranku co nejdéle volně krvácet a nijak ji nemačkejte. Po zastavení krvácení místo vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete desinfekčním roztokem, nejlépe Jodisolem nebo 0,2% Persterilem. Tyto roztoky mají antiseptický a protivirový účinek. Po té co nejdříve vyhledejte svého praktického lékaře či se obraťte na Zdravotnický ústav, Krajskou hygienickou stanici popřípadě infekční oddělení v nemocnici. Pokud je možné bezpečným způsobem přepravit i inkriminovanou stříkačku, vezměte ji k lékaři s sebou.
Zdroj: tisková zpráva Ulice - Agentura sociální práce, o. s.