Městský obvod Plzeň 3
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduVedení obvodu přijalo u příležitosti 90. narozenin dramatika a divadelního režiséra Ladislava Smočka

Vedení obvodu přijalo u příležitosti 90. narozenin dramatika a divadelního režiséra Ladislava Smočka

U příležitosti 90. narozenin přijalo vedení plzeňského centrálního obvodu dramatika a divadelního režiséra Ladislava Smočka, kterého na setkání doprovodila herečka Andrea Černá.

                       

                       

Setkání proběhlo v příjemné atmosféře, kdy Ladislav Smoček zavzpomínal na dětství a další roky prožité v Plzni, ke které se stále hrdě hlásí a má na třetím plzeňském obvodu trvalé bydliště. V rozhovoru s vedením obvodu také hovořil o své práci jak na domácích divadelních scénách, tak i ve světě. Pan Smoček je stále neuvěřitelně aktivní a zanedlouho spatří světlo světa jeho nová divadelní hra.

                       

                       

                       


Ladislav Smoček, nar. 24. 8. 1932, dramatik a divadelní režisér, autor groteskních divadelních her s prvky absurdity

Ladislav Smoček se narodil v Praze jako syn důstojníka Čs. armády. Po maturitě na gymnáziu v Plzni vystudoval v Praze divadelní režii na DAMU.

Po absolutoriu DAMU byl Ladislav Smoček nejprve režisérem Městského divadla v Benešově, Divadla J. Fučíka v Brně a od roku 1960 divadla Laterna magika. Odtud přešel do Státního divadelního studia Praha a v jeho rámci založili s J. Vostrým divadlo Činoherní klub. V následujících desetiletích se podílel na umělecké koncepci tohoto divadla, je jeho kmenovým režisérem a napsal pro něj převážnou část svých her.

Ladislav Smoček pohostinsky pracoval i na jiných scénách a to domácích i zahraničních. Často hostuje v zahraničí - režíroval řadu inscenací ve Skandinávii, Itálii, Španělsku, ale i ve Spojených státech nebo na Filipínách. Ladislav Smoček je vedle Václava Havla a Pavla Kohouta nejuváděnější český dramatik ve světě v uplynulém půlstoletí.

První profesionální režií Ladislava Smočka byla hra bratří Čapků Ze života hmyzu. Ladislav Smoček je i autorem próz, patřil k okruhu prozaiků, vydávajících své práce v Sešitech.

Ladislav Smoček se stal laureátem Ceny Karla Čapka za rok 2007. Tuto cenu od roku 1994 uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu a dosavadními nositeli jsou například Günter Grass, Arnošt Lustig nebo Ludvík Vaculík. Porota ocenila celoživotní dílo Ladislava Smočka, jehož divadelní hry jsou známy nejen v českých zemích, ale i v zahraničí.

Zdroj: spisovatele.cz

Poslední aktualizace: 14. 9. 2022, Miroslav Knotek


COVID-19